Sunčana plaža na kojoj se nalaze ručnik, tamne naočale i krema za zaštitu od sunca, suncobran u pozadini

DVA MEHANIZMA STARENJA KOŽE

Postoje dva potpuno različita mehanizma starenja kože; bazično, kronološko, genetski determinirano – intrizično starenje kože, te ono drugo, važnije, jer na njega možemo utjecati – ekstrizično starenje.

Ekstrizično starenje kože uzrokovano je vanjskim čimbenicima od kojih je najznačajnije UV zračenje (Ultraljubičasto zračenje). Ostali vanjski čimbenici koji generiraju starački izgled kože su ionizirajuće i infracrveno zračenje, vrućina, fizički i psihički stres, određeni lijekovi, neadekvatna prehrana (dijete, prekomjerna TT), alkohol, pušenje, te polucija. No činjenica da za drugi, ekstrizični tip starenja kože, koristimo izraz fotostarenje („photoaging“) govori o nesumnjivoj dominaciji sunca nad ostalim čimbenicima. UV se smatra odgovornim za 80% svih oštećenja kože uzrokovanim vanjskim čimbenicima.

Sunce je dokazani uzrok oštećenja kože i preuranjenog starenja.Koliko je naša koža oštećena suncem, možemo vidjeti ukoliko usporedimo dijelove tijela koji su stalno izloženi suncu (lice, dekolte, šake, podlaktice) sa onima koji su redovito pokrivenim odjećom. Razlika je često velika, pa i kod mlađih osoba! Ta razlika direktni je dokaz važnosti fotoprotekcije.

UVA i UVB zračenje

Ako zavirimo u kožu, UVB, a osobito UVA (Ultraljubičasto A i B zračenje), izazivaju direktno i indirektno oštećenje DNA stanica kože, dovode do razgradnje kolagena i elastina indukcijom različitih medijatora upale, potiču neadekvatnu produkciju i distribuciju pigmenta, oslabljuju prirodne obrambene mehanizme kože, te smanjuju razine postojećih antioksidansa u koži. Svi ti procesi za posljedicu imaju starački izgled kože, koji se očituje pojavom brojnih sitnih bora, opuštenom kožom-gubitkom tonusa, grubom, hrapavom površinom, žućkastom obojenošću, te pojavom sve intenzivnijih pigmentacijskih mrlja i proširenih kapilara (teleangijektazija), a kasnije i ozbiljnijih promjena u smislu prekanceroza, karcinoma i melanoma.

Danas smo svi svjesni važnosti fotoprotekcije u očuvanju zdravlja i sprečavanju preuranjenog starenja kože. Uz važnu mehaničku fotoprotekciju odjećom, pokrivalima za glavu, naočalama i sl., neophodno je najizloženije dijelove tijela namazati fotoprotektivnim sredstvom. Vrlo je važno da ono sadržava i UVB i UVA sustav filtera, dakle kombinaciju adekvatnih mehaničkih i kemijskih faktora zaštite od sunca kako bi se spriječilo oštećenje ne samo površnih, već i dubljih slojeva kože (kolagena).

Ipak, i uz najbolju fotoprotekciju, više od 40% UV zraka prolazi u kožu i izaziva gore opisana oštećenja. Tu su neizmjerno važni antioksidansi koji neutraliziraju slobodne radikale, i ispravljaju „kvarove“ na našoj DNA stanice uzrokovanoj suncem. Pritom je važno da se koriste adekvatni, farmakološki dokazani aktivni oblici antioksidansa. Nije svaki oblik vitamina, samo zato što je vitamin – djelotvoran.

VITAMINI KAO ANTIOKSIDANSI

Posebno mjesto na ljestvici antioksidansa zauzimaju vitamin C i vitamin A, potom vitamin E, koenzim Q10, niacinamid-B3, alpha lipoična kiselina, karotenoidi i polifenoli. Vitamin C inducira produkciju kolagena, smanjuje intenzitet pigmentacije, a u sinergiji sa vitaminom E dokazano ima naglašeno fotoprotektivno djelovanje. Vitamin A -retinoidi, retinol i njegovi derivati značajno poboljšavaju status fotoštećene kože na više nivoa – epidermalnom i dermalnom – ispravljaju postojeća oštećenja, vraćaju „sat unazad“ – vitamin A nam je izuzetno važno korektivno sredstvo, no zbog mogućeg iritativnog učinka moramo znati u kojem ga je obliku i koncentraciji poželjno koristiti.

Niacinamid-B3 poboljšava tonus kože, reducira žućkastu obojenost i hiperpigmentacije. Vitamin je o kojemu se puno govori, s vremenom očekujemo i konkretnije dokaze njegove učinkovitosti. CoQ10 značajno smanjuje stupanj sitne naboranosti kože jer sprečava razgradnju kolagena; studije dokazuju njegovu efektivnost protiv oksidativnog stresa uzrokovanog UVA zračenjem. Alpha lipoična kiselina sa svojim protuupalnim djelovanjem, karotenoidi (beta-karoten, likopen, astaksantin) i oralno i topički pokazuju svoja fotoprotektivna svojstva, kao i polifenoli.

FOTOPROTEKTIVNA SREDSTVA

Kombiniranom upotrebom fotoprotektivnog sredstva (fotozaštitnog sredstva) kojim smanjujemo količinu UV koju naša koža primi i antioksidansa koji korigiraju neminovna oksidativna oštećenja, možemo očuvati zdravlje i ljepotu naše kože, osobito u kritičnom periodu ljeta. Pritom treba imati u vidu što viši UV faktor zaštite (ne manji od 30), obaveznu kombinaciju UVA/UVB filtra, te upotrebu odgovarajuće koncentracije i oblika antioksidansa.

dr. med. Jelena Meštrović Štefekov, spec. dermatovenerolog