Normalno nicanje mliječnih zuba: mitovi i zablude vezane na nicanje
Oko nicanja mliječnih zuba postoje brojne zablude i kontroverze. One se navode u stručnoj literaturi dugi niz godina. U većine djece nicanju mliječnih zuba prethodi pojačana salivacija i stavljanje prsta u usta. To može ukazivati na skoru pojavu prvih zuba u usnoj šupljini. Neka djeca pokazuju pojačan nemir tijekom nicanja mliječnih zuba.
U prošlosti su nicanju zuba pripisivani različiti popratnih simptomi kao što su visoka temperatura, bolovi, grčevi, proljevi, pa čak i smrt. Još je Hipokrat u djelu Denticija, nastalom pred oko 2500 godina, nicanje zuba povezivao s raznim popratnim simptomima kao što su vrućica, proljevi, konvulzije, kašalj i oralne ulceracije. U 19. stoljeću se smatralo da poteškoće pri nicanju zuba dovode i do smrti malog djeteta. Ponekad se i u suvremenoj stručnoj literaturi mogu susresti takvi mitovi i nekritički stavovi.
Važno je znati da je nicanje zuba u djeteta prirodan, fiziološki proces koji se normalno odvija bez upale, bolova, povišene temperature i drugih simptoma. U situacijama kad visoka temperatura ili proljev koincidiraju s nicanjem zuba, potrebno je uvijek potražiti pravi uzrok (12). Jaki sustavni poremećaji nisu povezani s nicanjem zuba, a ako dijete za vrijeme nicanja zuba ima ozbiljne tegobe, potrebno je hitno potražiti pomoć pedijatra da se utvrdi stvarni razlog problema i započne odgovarajuće liječenje. Odgovori i savjeti na upite roditelja o problemima djeteta za vrijeme nicanja zuba trebali bi biti utemeljeni na suvremenim znanstvenim spoznajama, a ne na mitu koji se prenosi kroz tisuće godina.
Što se preporučuje za olakšavanje nicanja mliječnih zuba?
Danas se na tržištu nude različita sredstva koja bi trebala „olakšati“ nicanje mliječnih zuba. Međutim, njihova primjena kod normalnog nicanja zuba nije opravdana niti znači olakšanje za dijete. Nije opravdano davanje analgetika jer se ponekad smatra da dijete trpi bol pri nicanju zuba. Također nije opravdana niti primjena sredstava koja sadrže lokalne anestetike za mazanje zubnog mesa oko zuba u nicanju.
Dobro je djetetu dati neku igračku koju može stavljati u usta i grickati. Na primjer, na tržištu postoje razni oblici plastičnih prstenova koje dijete može stavljati u usta, ali nema opasnosti od ozljeđivanja (slika 1).
Kada počinje nicanje zuba?
Obično se to događa između 6. i 8. mjeseca života, premda se i raspon od 4 – 10 mjeseci uzima kao normalno vrijeme nicanja prvih zubića u djeteta. Za nicanje mliječnih zuba je karakteristično da se ono odigrava uglavnom kontinuirano kroz razdoblje od dvije godine, od 6. do 30. mjeseca života (sl. 2).
Od mliječnih zuba prvi niču središnji donji sjekutići: obično niču između 6. i 8. mjeseca, premda postoje znatne varijacije. Drugi po redu niču gornji središnji sjekutići u dobi od 10 mjeseci, a zatim gornji bočni sjekutići oko 11. mjeseca. Slijede donji bočni sjekutići u dobi od oko 13 mjeseci.
U dobi od 16 mjeseci niču prvi mliječni kutnjaci, a slijede mliječni očnjaci u dobi od 19 mjeseci. Drugi mliječni kutnjaci niču u razdoblju od 27 do 30 mjeseci, od kojih donji obično niču prvi. U dobi do 30 mjeseci ili 2,5 godina mliječna je denticija potpuna.
Prof. dr. sc. Ilija Škrinjarić, dr. med. dent.