Endodontsko liječenje kod pacijenta s kardiovaskularnom bolesti
Određene kardiovaskularne bolesti zahtijevaju antibiotsku profilaksu (antibiotici koji se uzimaju prije invazivnih zahvata) prilikom rizičnih stomatoloških zahvata. Unutar ove kategorije ulaze cijanotične urođene srčane mane i preboljeni infektivni endokarditis.
Pacijenta s takvom dijagnozom će i njegov kardiolog upozoriti da prije invazivnog stomatološkog zahvata treba popiti antibiotik. Osoba s ovom dijagnozom, ili imunološka kompromitiranost pacijenta, čine pacijenta podložnim bakterijama koje tijekom stomatološkog zahvata privremeno uđu u krvotok i inficiraju oslabljeni organ, u ovom slučaju srce. Osim mjera predostrožnosti, u vidu antibiotske pokrivenosti prilikom dentalnih zahvata, takvog pacijenta treba dovesti u stanje dentalnog zdravlja koje neće predstavljati rizik za srce.
Prikaz slučaja – periapikalni proces i tzv. granulom
U prikazanom slučaju, analizom ortopantomograma (ortopana) pronađen je periapikalni proces (upala oko vrha korijena) na zubu 36 koji upućuje da su u kanalima zuba prisutne bakterije koje pokušavaju prodrijeti u kost donje čeljusti. Punjenje u kanalima se ne proteže punom dužinom kanala, što upućuje da postoji dio neobrađenog endodontskog prostora gdje perzistiraju bakterije. Sjena oko korijena je tzv. granulom, upalna reakcija kojom se organizam brani od prodora bakterija.
Planirano je ponovno liječenje zuba 36 (FDI klasifikacija) revizija zuba pod antibiotskom profilaksom. Endodontski zahvat je rađen strojnom endodoncijom, a kanali dodatno dezinficirani endoaktivatorom.
RTG snimka nakon liječenja pokazuje da su svi kanali pronađeni, očišćeni do pune dužine i adekvatno napunjeni. U idućem terminu zub je opskrbljen trajnim ispunom. Na kontrolnoj snimci, nakon par godina, može se primijetiti povlačenje upalnog procesa oko korijena i cijeljenje kosti čime je potvrđen uspjeh endodontskog zahvata.
dr. Ivana Mašek, specijalist endodoncije