Koje su bravice najbolje?
Pitanje koje pacijenti često postavljaju na prvom ortodontskom pregledu je “Koje su bravice najbolje?” Vrlo često dolaze s idejom o tome koje bi upravo za njih bile najbolje, koje su najljepše, koje najbrže ravnaju zube, koje su najmanje vidljive, a s kojima sigurno neće morati vaditi niti jedan zub.
Fiksne ortodontske aparate pojednostavljeno dijelimo po mjestu postave (vanjski i unutarnji-labijalni), konstrukciji bravica (klasični i samovezujući) te vrsti materijala od kojih su bravice izrađene (metalne, plastične, keramičke).
U početku su sve ortodontske bravice bile izrađene od metalnih slitina, a tehnološki napredak je omogućio da struka udovolji sve veći estetskim zahtjevima pacijenata pa su kasnije generacije bravica bile izrađene od neke vrste estetski prihvatljivijeg materijala kao što su plastika, keramika, te u novije vrijeme safir.
Vrste ortodontskih bravica
Konstrukcijski bravice možemo dijeliti na klasične, u koje žičani luk vežemo nekom vrstom vezilice, te samovezujuće (eng. selfligating) bravice koje imaju pomičan element (vratašca, eng. clip) koji drži žicu u utoru bravice, pa na njih nije potrebno stavljati vezilice (ligature, gumice).
Samovezujuće bravice nisu novost u ortodonciji. Različite inačice se primjenjuju od 1930-ih godina. Posljednjih petnaestak godina proizvođači samovezujućih bravica intenziviraju svoje oglašavanje i usmjeravaju ga ne samo na profesionalce, ortodonte, već i na pacijente. Tako su danas i pacijenti upoznati sa samovezujućim Damon, Speed, Inovation bravicama i vrlo često dolaze na pregled tražeći točno određenu vrstu bravice.
Zube ne pomiču bravice, već ortodonti
Proizvođači u svojim propagadnim materijalima, brojne web stranice, internetski forumi, pa čak i kolege ortodonti kao prednost samovezujućih bravica prema konvencionalnim ističu: da “šire” zubne lukove stvarajući pritom novu kost pa zube ne treba vaditi; kako su tako prošireni zubni lukovi dugoročno stabilni; kako su samovezujuće bravice učinkovitije i brže djeluju pa pacijenti brže skinu aparat; kako samovezujuće bravice proizvode manje sile i smanjuju trenje; kako je terapiju njima manje bolna.
Ističemo i upozoravamo kako za niti jednu od gore navedenih tvrdnji NEMA DOKAZA što je i objavljeno u vodećem znanstvenom ortodontskom časopisu (American Jounal of Ortodontics, Kolovoz 2010).
Kao tim kritički i ozbiljno pristupamo svemu što se plasira kao “novo i revolucionarno” te sve takve tvrdnje provjeravamo u znanstvenoj literaturi i kao zaključak ističemo da vrsta bravice ne utječe na uspjeh ortodontske terapije, već znanje i vještina specijaliste. Drugim riječima, zube ne pomiču bravice, već ortodonti.