Upute za srčane bolesnike koji trebaju skrb liječnika dentalne medicine!
Davanje anestetika, a i sam bezbolni stomatološki zahvat kao uzrok stresa, može srčanom bolesniku izazvati neželjene srčane komplikacije. Zato je važno doktora dentalne medicine upoznati sa postojećom srčanom dijagnozom. Osobe koje u mirovanju i/ili naporu i pod stresom osjećaju slabost, bolove u predjelu srca te lupanje srca svakako prvo moraju liječiti osnovnu bolest, odnosno doktor detalne medicine može liječiti samo kontroliranog srčanog pacijenta.
Prije odlaska doktoru dentalne medicine trebali bi:
- uzeti lijek, ako redovno trošite lijekove za srce kako vam je pripisao vaš doktor osnovne bolesti
- izmjeriti krvni tlak
- pacijenti sa dijagnozom angine pectoris trebaju ponijeti lijek sa sobom
- pacijenti sa dijagnozom aritmije trebaju upoznati doktora dentalne medicine s tipom aritmije kojeg imaju
- ako ste pretrpili infarkt miokarda (srčani udar) upoznati doktora dentalne medicine koliko je vremena prošlo od tada
Neka srčana stanja zahtijevaju uzimanje antibiotika prije određenih stomatoloških zahvata (kirurški zahvati, zahvati koji uzrokuju krvarenje zubnog mesa). Zato je važno raspitati se kod svog kardiologa spadate li u tu skupinu pacijenata i upoznati doktora dentalne medicine sa svojom dijagnozom.
Važne upute za roditelje i pacijente s urođenom srčanom manom!
Preventivne mjere mogu spriječiti razvoj karijesa, upale zubnog mesa i parodontitisa te potrebu za protetskim nadomjescima (krunice, mostovi…) u kasnijoj dobi, a imaju posebno značenje kod djece sa srčanom manom.
- DOBRA ORALNA HIGIJENA je od neprocjenjive važnosti kod ovih pacijenata. Visoka razina bakterija u ustima punim naslaga uzrokuje upalu zubnog mesa. Tada i minimalna mehanička trauma prilikom npr. četkanja zuba može dovesti do bakterijskog endokarditisa. Upalu zubnog mesa treba spriječiti uklanjanjem naslaga pravilnom i redovitom oralnom higijenom. Zubi se četkaju iza svakog obroka mekanom četkicom, a kada se pojave 2 zuba u uskom kontaktu treba uključiti i zubni konac.
- PREHRANA dijete može jesti svu hranu, ali treba imati u vidu da je hrana koja se ne lijepi za zube bolji izbor od one koja se lijepi za zube (smokići, štapići). Slatkiše može jesti u sklopu obroka nakon kojeg treba oprati zube. Između obroka ne bi trebalo jesti slatko, odnosno, ukoliko ima još koji obrok iza njega treba ponovno oprati zube. Slatke sokove može piti u sklopu obroka dok je između obroka bolje kozumirati vodu ili mlijeko.
- PASTE BOGATE KALCIJEM I FOSFATOM pasta ovog sastava prevenira i zaustavlja razvoj karijesa. Koristi se navečer nakon redovitog pranja zuba kao premaz za zube koji se ne ispire. Tanki sloj paste bogat kalcijem i fosfatom omogućava nadoknađivanje izgubljenih minerala iz cakline tijekom sna. Kod korištenja ovakvih pasta važno je znati sadrži li flor, a najbolje je koristiti paste bez flora i tako isključiti rizik od prekomjernog unosa flora.
dr. Ivana Mašek, specijalist endodoncije