Uravnotežena i zdrava prehrana
Loša oralna higijena je glavni krivac za probleme s oralnim zdravljem. Mnogi ljudi zaboravljaju da je uravnotežena i zdrava prehrana neophodna za zdrave zube i desni. Hrana koju jedete i tekućine koje pijete mogu osnažiti vaše zube. Međutim, konzumiranje pogrešne hrane i pića može oslabiti strukturu vaših zuba i dovesti do promjene boje i strukture.
Prehrana manjkava esencijalnim nutrijentima može utjecati na vaše zube i desni na razne negativne načine.
Vitamin A
Iako je vitamin A povezan s mrkvom i dobrim vidom, neophodan je i za protok sline u ustima. Pomaže u održavanju zdrave sluznice koja prekriva zubno meso i obraze, te ih čini otpornijim na infekcije.
Također potiče proizvodnju sline koja je ključna za čišćenje bakterija i naslaga plaka sa zubnog mesa i zuba. Osim u mrkvi, vitamin A je prisutan u agrumima, povrću poput paprike i batata, kelju, špinatu. Također se može naći u jajima i ribi.
Kompleks vitamina B
B vitamini, posebno niacin i riboflavin, najzaslužniji su za cijeljenje ulceracija oralne sluznice, obraza i jezika. Mogu se naći u ribi, peradi, crvenom mesu, mliječnim proizvodima, špinatu, bademima i mahunarkama.
Vitamin C
Bitan je za održavanje vezivnog tkiva zubnog mesa. Bez dovoljno vitamina C, potporni aparat zuba koje drži zube na mjestu slabi, s vremenom zubi postaju pomični, desni mogu početi krvariti i posljedično bez profesionalne intervencije može doći do gubitka zuba.
Jeste li znali da je SKORBUT (bolest od koje su često patili gusari) uzrokovana nedostatkom vitamina C. To je dovelo do toga da su pomorci često patili od te bolesti dok nisu otkrili da zalihe limuna i limete, koje su često imali na brodu, lako rješavaju problem. Zato treba konzumirati hranu poput batata, paprike ,brokule, bobičastog voća, naranči i kelja koji su bogati vitaminom C i uz dobru oralnu higijenu održat ćete vaše zube i zubno meso zdravim.
Vitamin D
Vitamin D je vrlo važan za oralno zdravlje jer nam omogućuje apsorpciju kalcija. Bez njega bi cijela usna šupljina patila od nedostatka kalcija, što bi moglo dovesti do razvojnih poremećaja zubi i razvoja karijesa i bolesti zubnog mesa. Sav vitamin D potreban na dnevnoj bazi tijelo može dobiti prilikom 15 minutnog izlaganju suncu. Što se tiče hrane ima ga u mlijeku, ribi, jajima i žitaricama.
Vitamin E
Povezan je s prevencijom razvoja parodontne bolesti te djeluje na 2 načina. Jedan je smanjenje upale u ustima, a drugi je antioksidativni. Antioksidativna svojstva se bore protiv oksidacije tkiva desni što može dovesti do mnoštva problema. Da biste u svoju prehranu uključili više hrane bogate vitaminom E konzumirajte orašaste plodove i sjemenke, kuhajte s biljnim uljima i pšeničnim klicama, konzumirajte ribu, lisnato zeleno povrće i avokado.
Kalcij
Kalcij je mineral poznat po tome da održava zube i kosti zdravima. Zubi i kosti su građeni većinom od spojeva kalcija te je on potreban za njihov razvoj i održavanje. Kada ga ne unosimo dovoljno u organizam, tijelo ga automatski uzima iz kostiju što može ugroziti njihovu snagu i integritet. Stoga u prehranu treba uključiti zeleno lisnato povrće, brokulu, ribu, bademe, mahunarke i naravno mliječne proizvode koji nemaju puno šećera.
Kalij
Kalij je bitan za zaštitu kostiju, štiti ih od slabljenja jer blokira određene supstance koji pogoduju slabljenju kostiju, uključujući i čeljusti. Također je bitan kod zgrušavanja krvi čime pogoduje zubnome mesu da ne krvari nakon čišćenja zubnim koncem i kod ozljeda oralne sluznice. Hrana koja ga sadrži su mahunarke, tikvice, jogurt, mlijeko, sir, banane i gljive.
Fluoridi
Floridi se koriste pri profesionalnim zahvatima u ordinacijama dentalne medicine te u zubnim pastama. Potiču remineralizaciju zubne cakline. Nalaze se još u vodovodnoj vodi, crnom čaju i morskoj hrani.
Fosfor
Istraživanja su pokazala da bi se kalcij u potpunosti apsorbirao u organizam i jačao kosti i zube mora ga se povezati sa fosforom. Većina mliječnih proizvoda sadrže kalcij i fosfor zajedno. Međutim mnogi dodaci prehrani koji sadrže kalcij ne sadrže fosfor. Stoga ga ja potrebno unositi iz prirodnih namirnica poput mlijeka, sira, jogurta, crvenog mesa, grahorica i orašastih plodova.
Ne zaboravite da je osim uravnotežene prehrane, za održavanje visoke razine oralne higijene bitno redovito posjećivati doktora dentalne medicine u periodu svakih 6-12 mjeseci!
dr. Marko Radmilović, specijalist dentalne protetike